Bulgari - 102116
102116 Octo Velocissimo
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 30.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Bvlgari Octo Velocissimo features a bold and powerful eight-sided case in stainless steel, measuring in at 41mm. The various angles, facets and finishes give this watch a sculpted and architectural feel. It is powered by an automatic chronograph movement with column wheel and silicium escapement beating away at a high-paced 36.000bph. In this version, it is fitted with a stainless steel bracelet.