Bulgari - 102229
102229 Octo Velocissimo Maserati
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 30.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Bvlgari Octo Velocissimo features a bold and powerful eight-sided case in stainless steel, measuring in at 41mm. The various angles, facets and finishes give this watch a sculpted and architectural feel. It is powered by an automatic chronograph movement with column wheel and silicium escapement beating away at a high-paced 36.000bph. This version is made in collaboration with Maserati motorcars and features a tachymeter bezel, blue dial and matching strap. It is limited to 1914 pieces.