Bulgari - 102250
102250 Octo Solotempo 41 Criollo
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 30.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Bvlgari Octo Solotempo 102250 BGOP41C11GLD features a distinct eight-sided case, inspired by an original design by the late Gerald Genta. Its many sides, facets and alternating finishes give the Octo a luxurious and sculpted feel. This watch is powered by a mechanical 'manufacture' movement with automatic winding and date, decorated with perlage, côtes de Genève and chamfering finishing. It's ouble barrels provide for a 50 hour power reserve. This 'Criollo' version is a limited edition of 130 pieces.