Bulgari - 102702
102702 Octo Roma 41 Pink Gold / Brown
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.50 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Bulgari Octo Roma was introduced at BaselWorld 2017, offering a softer take on the brand's angular Octo. The case offers a mix of straight lines and soft curves and features a total of 58 facets - versus 110 on the original Octo. Reference 102702 has a pink gold case and a brown dial. It is powered by caliber BVL 191.