Bulgari - 102703
102703 Octo Roma 41 Stainless Steel / Pink Gold / Silver
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.50 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Bulgari Octo Roma was introduced at BaselWorld 2017, offering a softer take on the brand's angular Octo. The case offers a mix of straight lines and soft curves and features a total of 58 facets - versus 110 on the original Octo. Reference 102703 has case in a mix of stainless steel and pink gold. The dial is silver.