Bulgari - 102859
102859 Octo Velocissimo Titanium / Grey / Rubber
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 30.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Bulgari Octo Velocissimo reference 102859 was introduced in early 2018. Like the award-winning Octo Finissimo Ultra-Thin Automatique it features a titanium case and grey dial. The bezel has an engraved tachymeter scale like the Maserati models.