Casio - GA-100GD-9A
GA-100GD-9A GA-100GD-9A Rose Gold
| Brand: | Casio |
|---|---|
| Family: | G-Shock GA-100 |
| Reference: | GA-100GD-9A (aka: GA-100GD-9A) |
| Name: | GA-100GD-9A GA-100GD-9A Rose Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Resin |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 55.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
This Ana-Digi, “three-eyed” monster measure in at a whopping 55 x 51.2 x 16.9mm size, with an attention to detail, that is second to none. Large anti-skid buttons provide easy operation, embossed indexes gives a 3-D look and a rivet bezel design adds strength to its overall appearance. Available in a wide variety of configurations, the present model has a 'rose gold' case, bracelet and dial.