Casio - GA-110SL-4A
GA-110SL-4A GA-110SL-4A Red Slash
| Brand: | Casio |
|---|---|
| Family: | G-Shock GA-110 |
| Reference: | GA-110SL-4A (aka: GA-110SL-4A) |
| Name: | GA-110SL-4A GA-110SL-4A Red Slash |
| Limited: | No |
| Case Material: | Resin |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 55.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Casio G-Shock GA-110 mixes an over-sized resin case with an analog-digital display. The hands are designed to mimic parts found in mechanical watches. It is available in a wide range of variations, the present version having a red case and strap with 'slash' patern.