Casio - MTG-G1000GB-1A
MTG-G1000GB-1A G-Shock MT-G G1000 Black / Gold
| Brand: | Casio |
|---|---|
| Family: | MTG |
| Reference: | MTG-G1000GB-1A (aka: MTG-G1000GB-1A) |
| Name: | MTG-G1000GB-1A G-Shock MT-G G1000 Black / Gold |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 54.70 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The MT-G is a refined & upscale take on the Casio G-Shock.The case uses a special construction, where a resin inner case is protected from shocks by a special 'Alpha Gel' shock absorber and encased in a metal frame which joins the bezel and back cover. The bracelet is done in a similar fashion, with light-weight and comfortable resin parts covered by metal. Reference MTG-G1000GB-1A has a black-coated stainless steel case. The black dial features gold accents. Total weight: 198 gram.