Certina - C260.7198.42.56
C260.7198.42.56 C-Sport Stainless Steel / Bue / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | C-Sport |
| Reference: | C260.7198.42.56 (aka: C26071984256) |
| Name: | C260.7198.42.56 C-Sport Stainless Steel / Bue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Certina C-Sport C260.7198.42.56 has a stainless steel case and a blue dial. It is powered by the quartz caliber F06.111.