Certina - C029.426.11.091.60
C029.426.11.091.60 DS-1 Big Date Powermatic 80 Special Edition
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-1 |
| Reference: | C029.426.11.091.60 (aka: C0294261109160) |
| Name: | C029.426.11.091.60 DS-1 Big Date Powermatic 80 Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Certina DS-1 Big Date Powermatic 80 Special Edition reference C029.426.11.091.60 was introduced in 2019, celebrating the 60th anniversary of Certina's Double Security (DS) concept. Inside the stainless steel case of 41.00mm ticks the self-winding caliber C07.651 with big date indication at 6:00. The dial is Green, fading to a darker hue towards the outer edge.