Certina - C029.426.16.041.00
C029.426.16.041.00 DS-1 Big Date Powermatic 80 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-1 |
| Reference: | C029.426.16.041.00 (aka: C0294261604100) |
| Name: | C029.426.16.041.00 DS-1 Big Date Powermatic 80 Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Certina DS-1 Big Date Powermatic 80 reference C029.426.16.041.00 was introduced in 2020. Inside the stainless steel case of 41.00mm ticks the self-winding caliber C07.651 with big date indication at 6:00. The dial is Blue, fading to a darker hue towards the outer edge.