Certina - C024.410.11.031.20
C024.410.11.031.20 DS-2 Quartz Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-2 |
| Reference: | C024.410.11.031.20 (aka: C0244101103120) |
| Name: | C024.410.11.031.20 DS-2 Quartz Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS-2 reference C024.410.11.031.20 has a stainless steel case of 40.00mm, which holds a quartz movement with central seconds and date (caliber F06.411). The dial is Silver.