Certina - C024.410.16.031.21
C024.410.16.031.21 DS-2 Quartz Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-2 |
| Reference: | C024.410.16.031.21 (aka: C0244101603121) |
| Name: | C024.410.16.031.21 DS-2 Quartz Stainless Steel / Silver / Strap |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS-2 C024.410.16.031.21 has a stainless steel case and a silver dial. Inside is ETA's PreciDrive caliber F06.411. It is fitted with a leather strap.