Certina - C0244101605101
C0244101605101 DS-2 Yellow
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-2 |
| Reference: | C0244101605101 (aka: C0244101605101) |
| Name: | C0244101605101 DS-2 Yellow |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS-2 , ref. C024.410.16.051.01, has a stainless steel case and a leather strap. The watch has a black dial with index markers and a date display at 6 o'clock. Reference: C024.410.16.051.01