Certina - C024.447.11.051.02
C024.447.11.051.02 DS-2 Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-2 |
| Reference: | C024.447.11.051.02 (aka: C0244471105102) |
| Name: | C024.447.11.051.02 DS-2 Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS-2 Chronograph reference C024.447.11.051.02 has a Stainless Steel case of 41.00mm with tachymeter bezel. It is powered by a quartz movement with chronograph and date (caliber 251.264 PRD). The dial is Black.