Certina - C0244471605103
C0244471605103 DS 2 Chrono 1/100 Sec PreciDrive Leather
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-2 |
| Reference: | C0244471605103 (aka: C0244471605103) |
| Name: | C0244471605103 DS 2 Chrono 1/100 Sec PreciDrive Leather |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS 2 Chrono 1/100 Sec, ref. C024.447.16.051.03, has a steel case and a black leather strap. The watch has a black dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C024.447.16.051.03