Certina - C024.618.26.031.00
C024.618.26.031.00 DS 2 Chronograph Flyback Stainless Steel / Rose Gold PVD / Silver / Strap
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-2 |
| Reference: | C024.618.26.031.00 (aka: C0246182603100) |
| Name: | C024.618.26.031.00 DS 2 Chronograph Flyback Stainless Steel / Rose Gold PVD / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS-2 C024.618.26.031.00 has a stainless steel case with pushers, crown and bezel PVD-coated in a gold tone. The dial is silver.