Certina - C0224101105000
C0224101105000 DS 4 Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-4 |
| Reference: | C0224101105000 (aka: C0224101105000) |
| Name: | C0224101105000 DS 4 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS 4, ref. C022.410.11.050.00, has a stainless steel case and bracelet. The watch has a black dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C022.410.11.050.00