Certina - C0224281105100
C0224281105100 DS-4 Small Second Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-4 |
| Reference: | C0224281105100 (aka: C0224281105100) |
| Name: | C0224281105100 DS-4 Small Second Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina Gent Automatic Collection DS-4 Small Second, ref. C022.428.11.051.00, has a stainless steel case and bracelet. The watch has a black dial with a date window at 6 o'clock. Reference: C022.428.11.051.00