Certina - C0226102203100
C0226102203100 DS 4 Big Size Two Tone Silver
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-4 |
| Reference: | C0226102203100 (aka: C0226102203100) |
| Name: | C0226102203100 DS 4 Big Size Two Tone Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS 4 Big Size, ref. C022.610.22.031.00, has a stainless steel case and bracelet; both are partially yellow gold pvd coated. The watch has a silver dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C022.610.22.031.00