Certina - C043.407.22.061.00
C043.407.22.061.00 DS-7 Powermatic 80 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-7 |
| Reference: | C043.407.22.061.00 (aka: C0434072206100) |
| Name: | C043.407.22.061.00 DS-7 Powermatic 80 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 10.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS-7 C043.407.22.061.00 debuted in 2023. This watch has a stainless steel case with a diameter of 39.00mm, which houses a self-winding ' Powermatic 80' movement. The dial is Black.