Certina - C043.417.38.081.00
C043.417.38.081.00 DS-7 Chronograph PVD / Black / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-7 |
| Reference: | C043.417.38.081.00 (aka: C0434173808100) |
| Name: | C043.417.38.081.00 DS-7 Chronograph PVD / Black / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 10.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS-7 C043.417.38.081.00 debuted in 2023. This watch has a PVD-coated stainless steel case with a diameter of 41.00mm, which is paired to a fitted strap. The dial is Black.