Certina - C033.051.11.118.00
C033.051.11.118.00 DS-8 Lady Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-8 |
| Reference: | C033.051.11.118.00 (aka: C0330511111800) |
| Name: | C033.051.11.118.00 DS-8 Lady Stainless Steel / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.50 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Certina DS-8 C033.051.11.118.00 has a case of 27.50mm, which houses a quartz movement by ETA in the form of caliber F03.411. The dial is White mother-of-pearl.