Certina - C033.051.36.128.00
C033.051.36.128.00 DS-8 Lady Rose Gold / Black MOP
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-8 |
| Reference: | C033.051.36.128.00 (aka: C0330513612800) |
| Name: | C033.051.36.128.00 DS-8 Lady Rose Gold / Black MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.50 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Certina DS-8 C033.051.36.128.00 has a case of 27.50mm with rose gold PVD coating, which houses a quartz movement by ETA in the form of caliber F03.411. The dial is Black mother of pearl.