Certina - C033.450.16.081.00
C033.450.16.081.00 DS-8 Chronograph Moon Phase Stainless Steel / Brown / Strap
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-8 |
| Reference: | C033.450.16.081.00 (aka: C0334501608100) |
| Name: | C033.450.16.081.00 DS-8 Chronograph Moon Phase Stainless Steel / Brown / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With its fascinating moon phase display, the DS-8 chronograph combines tasteful aesthetics with innovative technology. Still suitable for everyday wear, it embodies the art of watchmaking.