Certina - C033.457.11.051.00
C033.457.11.051.00 DS-8 Moon Phase Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-8 |
| Reference: | C033.457.11.051.00 (aka: C0334571105100) |
| Name: | C033.457.11.051.00 DS-8 Moon Phase Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS-8 Moon Phase C033.457.11.051.00 has a stainless steel case of 41mm paired with an black dial. Inside is the ETA PreciDrive caliber F05.441 with moon phase and date. It is chronometer-rated.