Certina - C033.807.26.087.00
C033.807.26.087.00 DS-8 Powermatic Stainless Steel - Rose Gold / Grey
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-8 |
| Reference: | C033.807.26.087.00 (aka: C0338072608700) |
| Name: | C033.807.26.087.00 DS-8 Powermatic Stainless Steel - Rose Gold / Grey |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS-8 Powermatic 80 C033.807.26.087.00 has a case of 40.50mm crowned by a fixed bezel with rose gold PVd-coating and an aluminum tachymeter insert. Inside ticks a 'Powermatic 80' movement, which offers a 80 hour power reserve once fully wound. This movement can be admired through a see-through case back. Time is indicated by a set of elegant stick hands. The dial is Grey.