Certina - C033.851.36.057.00
C033.851.36.057.00 DS-8 Chronometer 41.5 PVD / Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS-8 |
| Reference: | C033.851.36.057.00 (aka: C0338513605700) |
| Name: | C033.851.36.057.00 DS-8 Chronometer 41.5 PVD / Black |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina DS-8 Chronometer C033.851.36.057.00 has a PVD-coated stainless steel case of 41.50mm, which houses a quartz movement with central seconds and date in the form of caliber F07.412. This DS-8 has a fixed bezel with aluminum inlay calibrated for 60 units.