Certina - C013.417.11.057.00
C013.417.11.057.00 DS Action Chronograph Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C013.417.11.057.00 (aka: C0134171105700) |
| Name: | C013.417.11.057.00 DS Action Chronograph Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Action, ref. C013.417.11.057.00, has a steel case and a steel strap. The watch has a black index marker dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C013.417.11.057.00