Certina - C013.417.17.057.00
C013.417.17.057.00 DS Action Chronograph Quartz Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C013.417.17.057.00 (aka: C0134171705700) |
| Name: | C013.417.17.057.00 DS Action Chronograph Quartz Stainless Steel / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Certina CS Action Diver reference C013.417.17.057.00 has a stainless steel case of 42.50mm, which shields the quartz caliber G10.211 from water up to depths of 200 meters. The dial is Black.