Certina - C013.417.44.087.00
C013.417.44.087.00 DS Action Chronograph Titanium
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C013.417.44.087.00 (aka: C0134174408700) |
| Name: | C013.417.44.087.00 DS Action Chronograph Titanium |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Action, ref. C013.417.44.087.00, has a titanium case and bracelet. The watch has a grey index marker dial and a date display at 6 o'clock. Reference: C013.417.44.087.00