Certina - C032.007.11.041.00
C032.007.11.041.00 DS Action Lady 34.5 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C032.007.11.041.00 (aka: C0320071104100) |
| Name: | C032.007.11.041.00 DS Action Lady 34.5 Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Certina DS Action reference C032.007.11.041.00 has a case of 34.50mm , which is crowned by a revolving bezel with ceramic inlay. The dial is Blue.