Certina - C032.051.16.056.00
C032.051.16.056.00 DS Action Diamonds 33.8 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C032.051.16.056.00 (aka: C0320511605600) |
| Name: | C032.051.16.056.00 DS Action Diamonds 33.8 Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.80 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Certina DS Action reference C032.051.16.056.00 has a case of 33.80mm and a Black dial with three diamonds marking 12:00. Inside ticks a COSC-certified quartz movement in the form of caliber F06.412.