Certina - C032.207.22.116.00
C032.207.22.116.00 DS Action 34.5 Powermatic Stainless Steel / Yelllow Gold / MOP
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C032.207.22.116.00 (aka: C0322072211600) |
| Name: | C032.207.22.116.00 DS Action 34.5 Powermatic Stainless Steel / Yelllow Gold / MOP |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Certina DS Action reference C032.207.22.116.00 has a stainless steel case of 34.50mm, which houses a self-winding caliber C07.611 'Powermatic 80' movement. The dial is White mother-of-pearl. Both case and bracelet are partially PVD-coated in yellow gold.