Certina - C032.407.11.051.10
C032.407.11.051.10 DS Action Diver Powermatic 80 Stainless Steel / Black / Bracelet / Sea Turtle Conservancy
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C032.407.11.051.10 (aka: C0324071105110) |
| Name: | C032.407.11.051.10 DS Action Diver Powermatic 80 Stainless Steel / Black / Bracelet / Sea Turtle Conservancy |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Certina DS Action Diver Powermatic 80 C032.407.11.051.10 has a stainless steel case with a black dial and matching bezel insert. It is fitted with a stainless steel bracelet. This version is made in honor of the Sea Turtle Conservancy of Florida, USA, of which Certina is a partner since 2017.