Certina - C0324171705100
C0324171705100 DS Action Chronograph Precidrive Black / Rubber
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C0324171705100 (aka: C0324171705100) |
| Name: | C0324171705100 DS Action Chronograph Precidrive Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Thanks to its extreme water resistance (30 bar/300m), a reliable Precidrive calibre and functions for measuring short time intervals, the DS Action Chronograph is the ideal companion in any sporting activity in which cutting an elegant figure is also important. Reference C032.417.17.051.00 has a stainless steel case and rubber strap. Both bezel and dial are black.