Certina - C0324174408100
C0324174408100 DS Action Chronograph Precidrive Titanium
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C0324174408100 (aka: C0324174408100) |
| Name: | C0324174408100 DS Action Chronograph Precidrive Titanium |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Thanks to its extreme water resistance (30 bar/300m), a reliable Precidrive calibre and functions for measuring short time intervals, the DS Action Chronograph is the ideal companion in any sporting activity in which cutting an elegant figure is also important. Reference C032.417.11.051.00 has a titanium case and matching bracelet. Both bezel and dial are grey.