Certina - C032.451.11.097.00
C032.451.11.097.00 DS Action 43 Quartz Stainless Steel / Green
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C032.451.11.097.00 (aka: C0324511109700) |
| Name: | C032.451.11.097.00 DS Action 43 Quartz Stainless Steel / Green |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Certina DS Action Quartz reference C032.451.11.097.00 has a Stainless Steel case of 43.00mm, crowned by a unidirectional bezel with aluminum inlay calibrated for 60 seconds. The dial is Green. Power comes from ETA's caliber F07.412.