Certina - C032.807.22.041.10
C032.807.22.041.10 DS Action Diver 38 Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C032.807.22.041.10 (aka: C0328072204110) |
| Name: | C032.807.22.041.10 DS Action Diver 38 Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy Special Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Certina DS Action Diver reference C032.807.22.041.10 has a Stainless Steel case of 38.00mm, holding the self-winding caliber C07.611 'Powermatic' movement. The dial is Blue. Both case and bracelet are partially PVD-coated in yellow gold. The case back is engraved with the logo of Sea Turtle Conservancy.