Certina - C032.851.11.057.02
C032.851.11.057.02 DS Action Chronometer Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C032.851.11.057.02 (aka: C0328511105702) |
| Name: | C032.851.11.057.02 DS Action Chronometer Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.80 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Certina DS Action C032.851.11.057.02 has a stanless steel case of 41.8mm and a black dial. It is fitted with a stainless steel bracelet. Inside is the ETA PreciDrive F06.411 with chronometer status.