Certina - C032.851.22.087.00
C032.851.22.087.00 DS Action 41 Quartz Two Tone / Grey
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C032.851.22.087.00 (aka: C0328512208700) |
| Name: | C032.851.22.087.00 DS Action 41 Quartz Two Tone / Grey |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Certina DS Action reference C032.851.22.087.00 has a Stainless Steel case of 41.00mm, which is water resistant up to 200 meters. Inside ticks caliber F06.411, a quartz movement by ETA with central seconds and date. The dial is Grey. Both case and bracelet are partially PVD-coated in rose gold.