Certina - C032.929.26.051.00
C032.929.26.051.00 DS Acition GMT Powermatic 80 Stainless Steel - Yellow Gold / Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Action |
| Reference: | C032.929.26.051.00 (aka: C0329292605100) |
| Name: | C032.929.26.051.00 DS Acition GMT Powermatic 80 Stainless Steel - Yellow Gold / Black |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.80 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Certina DS Action GMT Powermatic 80 C032.929.26.051.00 debuted in 2024. This DS Action has a stainless steel case of 41.80mm, which is crowned by a sapphire crystal bezel calibrated for 24 hours. Power comes from caliber F06.111, a self-winding movement with date function and additional ('True GMT'' ) 24-hour hand. The dial is Black. Both bezel and crown are PVD-coated in yellow gold.