Certina - C0172101603701
C0172101603701 DS Caimano Lady
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Caimano |
| Reference: | C0172101603701 (aka: C0172101603701) |
| Name: | C0172101603701 DS Caimano Lady |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Caimano Lady, ref. C017.210.16.037.01, has a stainless steel case and a brown leather strap. The watch has a grey dial with 3 Arabic numerals and a date display at 6 o'clock. Reference: C017.210.16.037.01