Certina - C0174103608700
C0174103608700 DS Caimano Grey PVD
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Caimano |
| Reference: | C0174103608700 (aka: C0174103608700) |
| Name: | C0174103608700 DS Caimano Grey PVD |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Caimano , ref. C017.410.36.087.00, has a gold pvd coated case and a black leather strap. The watch has a anthracite dial with arabic numerals and a date display at 6 o'clock. Reference: C017.410.36.087.00