Certina - C0212102211600
C0212102211600 DS Dream Lady Two Tone
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Dream |
| Reference: | C0212102211600 (aka: C0212102211600) |
| Name: | C0212102211600 DS Dream Lady Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.50 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS Dream Lady, ref. C021.210.22.116.00, has a bi-color stainless steel case and strap with a PVD coating. The watch has a white mother of pearl dial with 3 arabic numerals and a date display at 6 o'clock. Reference: C021.210.22.116.00