Certina - C0142171105101
C0142171105101 DS First Lady Ceramic Chrono Black
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS First |
| Reference: | C0142171105101 (aka: C0142171105101) |
| Name: | C0142171105101 DS First Lady Ceramic Chrono Black |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Lady Quartz Collection DS First Ceramic Chronograph, ref. C014.217.11.051.01, has a stainless steel case, a bracelet with ceramic bits and a ceramic bezel inlay. The watch has a black dial with three subdials and a date display at 4 o'clock. Reference: C014.217.11.051.01