Certina - C0144104408100
C0144104408100 DS First Ceramic Titanium
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS First |
| Reference: | C0144104408100 (aka: C0144104408100) |
| Name: | C0144104408100 DS First Ceramic Titanium |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS First Ceramic , ref. C014.410.44.081.00, has a titanium case and bracelet. The watch has a grey dial and a date display at 6 o'clock. The bezel ring is ceramic. Reference: C014.410.44.081.00