Certina - C030.250.16.106.00
C030.250.16.106.00 Ds First Lady Chronograph Moon Phase Stainless Steel - Ceramic / MOP
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS First |
| Reference: | C030.250.16.106.00 (aka: C0302501610600) |
| Name: | C030.250.16.106.00 Ds First Lady Chronograph Moon Phase Stainless Steel - Ceramic / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Certina DS First C030.250.16.106.00 has a case of 38.00mm, which is crowned by a fixed bezel with ceramic insert. This watch is powered by caliber G10.962 BH, a quartz movement with chronograph, date, and moon phase. The dial is White mother-of-pearl.