Certina - C020.419.16.052.00
C020.419.16.052.00 DS Multi-8 PVD
| Brand: | Certina |
|---|---|
| Family: | DS Multi-8 |
| Reference: | C020.419.16.052.00 (aka: C0204191605200) |
| Name: | C020.419.16.052.00 DS Multi-8 PVD |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Certina Gent Quartz Collection DS Multi-8, ref. C020.419.16.052.00, has a stainless steel PVD case and a leather strap. The watch has a black dial and a digital display at 6 o'clock. Reference: C020.419.16.052.00